AutoCAD ZADARMO

16.06.2010 08:07

AutoCAD ZADARMO


Dnes je veľmi moderné smerovať všetko na web. Statické webové stránky, ako ich poznáme od vzniku celosvetovej siete internet, už v súčastnosti nie sú „in“. Zaujímavými sa stávajú webové lokality, kde nie ste len pasívnym čitateľom, ale práve naopak. Preto sú dnes veľmi populárne webové stránky s diskusiami (napríklad aj naše CADcentrum) resp. diskusie všeobecne, informačné portály s real-time informáciami, rovnako stránky ponúkajúce zaujímavý obsah (videá, užitočné veci k stiahnutiu) a v neposlednom rade treba spomenúť, že internet sa postupne mení sa spoločenskú sieť s miliónmi používateľov (kto z nás ešte odoláva SkypuFacebooku?). Čo je z hľadiska nás – používateľov rôznych programov – v poslednom čase zaujímavé, je skutočnosť, že sa začínajú postupne objavovať na webe veci, o ktorých sme pred pár rokmi len snívali. Sú nimi


Webové programy (alebo aj Online aplikácie)


Netreba si nič kupovať, nič inštalovať, nič licencovať – stačí otvoriť svoj obľúbený webový prehliadač a môžete napríklad editovať textové dokumenty, robiť tabuľky a prezentácie, upravovať video alebo fotografie. Ako príklad uvediem spoločnosť Microsoft a jej „webový“ Office pod názvom Office.live.com alebo spoločnosť Google rovnako s online aplikáciami typu Office – Google Docs. O e-mailových kontách poskytovaných zadarmo ani nehovorím (znova hlavne Google).
A tento rok sa k iným spoločnostiam, ktoré vyvíjajú alebo už aj prevádzkujú webové aplikácie pridáva aj Autodesk.


Ako som už spomenul vyššie – netreba nič kupovať, nič inštalovať, nič licencovať. Komu by sa nepáčilo otvoriť si výkres DWG vo webovom prehliadači a ZADARMO ho upravovať alebo zdielať s kolegami? A práve o tomto je nový projekt Autodesku pod poetickým pracovným názvom Projekt Motýlik alebo v originále


Project Butterfly


AutoCAD ButterflyProject Butterfly (alebo online AutoCAD) je webová aplikácia momentálne ešte v štádiu vývoja a testovania, napriek tomu je plne použiteľná. Každý používateľ si môže vytvoriť svoje vlastné konto v projekte Butterfly, resp. môže použiť existujúce konto, ktoré už má v Autodesku vytvorené (napr. v rámci Subscription). Hlavné motto  projektu Butterfly je úprava a zdieľanie výkresov DWG cez webové rozhranie – bez nutnosti inštalácie AutoCADu. Obrovskou výhodou je kooperácia viacerých užívateľov na jednom výkrese v reálnom čase – nech sa už nachádzate kdekoľvek na svete, stačí mať prístup na internet a môžete pracovať s výkresmi DWG. Dokonca nemusíte mať vytvorené ani vlastné konto – stačí, ak vás ku kooperácii pozve nejaký už registrovaný používateľ. Zaujímavé sú tiež pripomienky, ktoré je možné do výkresu DWG uložiť a v rámci projektu Butterfly ich sledovať, komentovať, prípadne riešiť. Dôležité je tiež nastavenia úrovne práv – ak nechcete, aby vám vaše výkresy upravoval niekto iný, jednoducho týchto používateľov pozvete, ale umožníte im len prezeranie a vkladanie poznámok (čosi ako poznámky v programe Design Review, ale lepšie – takto vložené objekty sú totiž hneď objektami AutoCADu, ktoré môžete AutoCADom – či už online verziou alebo na vašom počítači – upravovať).

 

AutoCAD Butterfly - Invitation
Výber typu pozvánky. Spolupráca v reálnom čase (Co-edit)? Alebo len zdieľanie svojho výkresu (Share)? A niekomu to bude hádam stačiť len na prezeranie s možnosťou vkladania poznámok (Review).

AutoCAD Butterfly - Invitation 2  AutoCAD Butterfly - E-mail 
Pozvanie z online AutoCADu (po výbere typu pozvánky) a samotná pozvánka v e-mailovom klientovi na počítači pozvaného užívateľa


Prostredie online AutoCADu (Project Butterfly) je veľmi intuitívne a podobné samotnému AutoCADu (s Pásom kariet (Ribbon panel) – áno, funguje to len s ním).

AutoCAD Butterfly
Tak toto je on – online AutoCAD alias Project Butterfly

AutoCAD Butterfly - Markup
A takto vyzerá prostredie používateľa s pozvánkou typu „Review“


Čo všetko dokáže online AutoCAD?


Zvládne toho dosť veľa. Tu je stručný prehľad najzaujímavejších funkcií:

 • Zoom a posun – ako v AutoCADe (t.j. stačí vám myš s kolieskom)
 • práca s externými súbormi (DWG, DXF, obrázky)
 • kreslenie (veľmi jednoduché a intuitívne)
 • Timeline (alebo Časová os) – elegantný prehľad všetkých zmien urobených pozvanými účastníkmi
 • Správa hladín

AutoCAD Butterfly - Layer Manger

 • Editor blokov

AutoCAD Butterfly - Block Editor

 • kótovanie
 • vkladanie textu a odkazov
 • príkazy na úpravu (kópia, posun,...) vrátane Match Properties (Kópia vlastností)
 • uchopovanie pri kreslení a úpravách
 • nastavenie presnosti jednotiek
 • prepojenie s Google Maps (pre prezentáciu vášho projektu v reálnom osadení na našej Zemi)
 • nástroje na meranie vzdialeností a plôch, atď


Vlastný obraz o možnostiach a fungovaní tohto veľmi nádejného online AutoCADu si môžete urobiť aj sami, stačí sa prihlásiť alebo zaregistrovať do projektu Butterfly. Ak to bude fungovať minimálne tak, ako teraz a bude to zdarma, ako je to teraz, projekt Butterfly bude veľkým prínosom. Spolupráca nebola nikdy jednoduchšia, ako práve prostredníctvom online AutoCADu. A úprava výkresov DWG bez nutnosti vlastniť AutoCAD je naozaj veľmi lákavá. Ako to nakoniec dopadne, to vám povedať neviem. Verím ale, že to dopadne v náš prospech – budeme môcť upravovať a kooperovať online a zadarmo. Už sa teším sa finálnu verziu.

Na záver ešte malá poznámka – tento projekt a jeho možnosti netreba chápať ako 100% náhradu AutoCADu(ani jedna online aplikácia nie je momentálne 100% náhradou za svoju desktopovú (t.j. nainštalovanú na počítači) alternatívu). Skôr tam ide o online spoluprácu viacerých používateľov z akéhokoľvek miesta na zemi na jednom výkrese. Alebo takto môžete prezentovať svoje výkresy pred investormi bez toho, aby investor musel čo i len tušiť, čo to vlastne ten AutoCAD je. Alebo upraviť výkres z pohodlného kresla na terase dovolenkového apartmánu na svojom Netbooku. Alebo  mať online AutoCAD ako doplnok s vášmu desktopovému AutoCADu. Alebo.......Možností je mnoho.

 

 

Zdroj: www.autodesk.com , www.flickr.com 

Všetko o AutoCAD-e :                    https://www.cadcentrum.sk/AutoCAD

Späť