BLOG: AutoCAD a ruština v texte

16.03.2010 16:21

Pri kooperácii so zahraničím sa v praxi stretávame s požiadavkou spracovať textové dáta v AutoCADe v jazyku danej krajiny. Problém nie je, ak robíme na "Západ" – rovnako ako my, Slováci, "západniari" väčšinou používajú pri písaní "latinku". Ale čo keď treba robiť projekciu na "Východ"? Do krajín, kde sa používa azbuka ? Tak vtedy treba siahnuť buď po špeciálnych súboroch s tvarmi (súbory SHX) alebo sa nastaviť Windows tak, aby sme mali možnosť písať azbukou.


Jednoduchšia je tá prvá možnosť – použitie súborov, v ktorých sú špeciálne (špeciálne voči latinke) znaky azbuky zadefinované. Ak máte takéto súbory, stačí si už len vytvoriť nejaký textový štýl a priradiť mu tento súbor tvarov:

A súbory tvarov, ktoré obsahujú znaky azbuky, sú napríklad CYRILLIC.SHX a CYRILTLC.SHX (kliknutím na text si ich viete stiahnuť).

Tieto dva súbory tvarov  CYRILLIC.SHX a CYRILTLC.SHX stačí umiestniť do adresára "Fonts", ktorý nájdete v inštalačnom adresári vášho AutoCADu (štandartná cesta napr. C:\Program Files\AutoCAD XY\Fonts):

A potom už môžete písať azbukou v AutoCADe.

Pri posielaní takého výkresu nezabudnite pripojiť aj ten súbor použitý pre písanie azbukou - CYRILLIC.SHX a CYRILTLC.SHX. A aby ste ho nemuseli manuálne hľadať po disku, použite v AutoCADe funkciu eTransmit – príkaz nájdete v Ponukách(Menu)/Soubor(Files)/eTransmit alebo jednoducho zadajte v príkazovom riadku príkaz "_etransmit". Tetno príkaz vám okrem iného automaticky pribalí aj potrebné fonty:

 

Spomínaná druhá možnosť – nastavením vášho Windowsu – je spracovaná ako PDFko už dávnejšie na: https://www.cadcentrum.sk/sk////42828-AutoCAD-a-rustina-v-texte

 

Najrozsiahlejšia technická podpora: https://www.cadcentrum.sk

Diskusia: https://www.cadcentrum.sk/Diskusia

Tipy a triky: https://www.cadcentrum.sk/Tipy-&-triky

Download: https://www.cadcentrum.sk/Download

Videá: https://www.cadcentrum.sk/Videa

Knižnice: https://www.cadcentrum.sk/Kniznice

 


 

Späť